Advokatės D. Gumbrevičiūtės profesinė bendrija
Teikiame profesionalias teisines paslaugas fiziniams asmenims ir verslo subjektams.

Individuali veikla, individuali įmonė ir uždaroji akcinė bendrovė - kurią formą pasirinkti savo verslui?

2018-01-24

Prieš pradedant plėtoti tam tikrą verslą, svarbu pasirinkti teisinę verslo formą, kuri geriausiai tiktų vykdomai veiklai. Nuo jos priklauso ne tik pavadinimas, bet ir įmonės vadovo atsakomybės ribos, pelno dydis, verslo tęstinumas ir kt. Bene dažniausiai steigiamų juridinių asmenų rūšys yra uždaroji akcinė bendrovė bei individuali įmonė, tačiau vykdyti veiklą galima ir nesteigiant juridinio asmens. Dėl didelės formų įvairovės ir galimybių svarbu apžvelgti šių formų pagrindinius privalumus bei trūkumus. 

INDIVIDUALI VEIKLA

Individualia veikla laikoma fizinio asmens savarankiška veikla, kuria asmuo verčiasi siekdamas gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Individuali veikla vykdoma nesteigiant juridinio asmens ir skirstoma pagal pobūdį į skirtingas rūšis: kūrybinė, sporto, atlikėjo bei kita savarankiška bet kokio pobūdžio komercinė ar gamybinė veikla, kuriomis verčiantis nėra privaloma įsteigti juridinio asmens. Individuali veikla vykdoma įsigijus verslo liudijimą arba turint individualios veiklos vykdymo pažymą.

Pagrindiniai privalumai: 

 

Pagrindiniai trūkumai: 

 


 

INDIVIDUALI ĮMONĖ (IĮ)

Individuali įmonė yra neribotos civilinės atsakomybės privatusis juridinis asmuo, kurios steigėju gali būti tik vienas veiksnus fizinis asmuo, kuris dažniausiai yra ir individualios įmonės savininkas. Ši teisinė verslo forma labiausiai tinka smulkiam verslui, vykdant jį vienam asmeniui ar su šeimos nariais. Perduotas turtas individualiai įmonei priklauso nuosavybės teise.

Pagrindiniai privalumai: 

 

Pagrindiniai trūkumai: 

 


 

BENDROVĖ (UAB IR AB)

Pagal Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymą bendrovė yra ribotos civilinės atsakomybės privatusis juridinis asmuo, kurio įstatinis kapitalas padalytas į dalis, vadinamas akcijomis. Uždarosios akcinės bendrovės įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 2,5 tūkstančio eurų, o akcijos negali būti platinamos ir jomis prekiaujama viešai, jeigu įstatymai nenustato kitaip. Būtent šiuo aspektu uždaroji akcinė bendrovė skiriasi nuo akcinės bendrovės - pastarosios akcijomis gali būti prekiaujama viešai. Bendrovės steigėjai gali būti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Kiekvienas bendrovės steigėjas turi įsigyti bendrovės akcijų ir tapti jos akcininku. Kai bendrovę steigia du ar daugiau steigėjų, bendrovė įsteigiama sudarant bendrovės steigimo sutartį; kai bendrovę steigia vienas steigėjas - sudaromas bendrovės steigimo aktas. Bendrovė laikoma įsteigta nuo jos įregistravimo juridinių asmenų registre.

Pagrindiniai privalumai: 

 

Pagrindiniai trūkumai: 

 


 

Taigi, kaip išsirinkti sau tinkamą teisinę verslo formą? Patariame atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:

  1. Planuojamos veiklos pobūdis. Svarbu atsižvelgti į veiklos apimtis, sudėtingumą bei riziką, kad pasirinkta forma leistų visiškai išnaudoti teikiamus privalumus, o vykdant rizikingą verslą - apsaugoti savo asmeninį turtą. 
  2. Planuojamos veiklos dalyvių skaičius. Jei veiklą vykdysite vienas, pakanka įkurti individualią įmonę, tačiau jeigu planuojate bendrą su kitais asmenimis bei partneriais veiklą - tam būtina steigti bendrovę. 
  3. Licencijos ir leidimai. Veiklos pobūdis nurodo, ar veikla galima užsiimti vykdant individualią veiklą, steigiant individualią įmonę arba bendrovę. Tam tikra licencijuojama veikla gali būti vykdoma tik užregistruotų įmonių. 
  4. Finansinių ataskaitų rengimo būtinybė. Steigiant individualią įmonė finansinės apskaitos tvarkymas paprastas ir nesudėtingas, o bendrovėms keliami dideli reikalavimai, todėl tenka įdarbinti buhalterį ar samdyti buhalterinę įmonę, teikiančią apskaitos paslaugas.
  5. Mokesčiai. Skirtingoms teisinėms verslo formoms numatytos skirtingos mokestinės prievolės, jų dydžiai, pelno apmokestinimas.
  6. Atsakomybės ribos. Individualios įmonės savininkas pats atsako už įmonės skolas, o bendrovės atsakomybė yra ribota, už savo įsipareigojimus atsakoma bendrovės turtu. 

 

grįžti atgal